ykleniyor

Twitter'a Siber Saldırı

Twitter hakkında

Twitter Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone ve Evan Williams tarafından kurulup 2006 yılında kullanıma açılan bir sosyal ağdır. Twitter 2020 yılında 340 milyon aktif kullanıcıya ulaştı.  Twitter kullanıcıları tweet adı verilen gönderiler yazıp paylaşabilirler. Twitter’da instagram gibi hesabı gizleme özelliği yoktur. Yapılan paylaşımlar twitter’a üye olmadan da görüntülenebilir.

Twitter’ın siyasi alanda etkisi vardır. Hashtag yöntemi ile  ülkede en çok konuşulan konular Twitter trendinde ilk 20 ye girer. Kullanıcının tweet’inin trenddeki konuda yer alması için tweet'inde trendde olan konunun hashtag’i olması gerekir.

Siber saldırı

Twitter’da ünlü isimlerin ve politikacıların hesaplarının hacklenmesi büyük tepki topladı. Son yıllarda yapılan en büyük siber saldırı olarak tarihe geçti. Toplamda 130 hesap hacklenip 45’inin şifreleri değiştirildi. Hacklenen 8 hesabın özel verilerin çalındığını, bazı hesapların satışa sunulduğunu lakin bu hesapların onaylanmış hesaplar olmadığı bildirildi. Çalınan verilerin özel mesajlar, videolar, fotoğraflar, telefon rehberi ve konum bilgileri olduğu iddia edildi. Hacklenen onaylanmış hesaplar arasında Barack Obama, Elon Musk, Kanye West ve Bill Gates bulunuyor.

Şirket çalışanlarının ikna edilmesi

Bu eylemin nasıl gerçekleştiği büyük bir merak konusuydu ve kullanıcılar açıklama talep etti. İlgili hesapların şirket çalışanları ve hackerların ortaklığı doğrultusunda hacklendiği bildirildi. Hackerların çalışanları ikna edip iç sisteme girmeyi başarmaları ve hacklenen hesaplardan  ‘’hesabıma göndereceğin bitcoinlerin iki katını vereceğim’’ gibi paylaşımlar yapmalarının ardından 280 bin dolar para transferi gerçekleşti. Lakin twitter duruma atarak o transferleri bloke etti ve özür diledi.

Twitter ilgili çalışanların tespit edildiğini ve hackerlar ile yapılan konuşmalara eriştiklerini ve kimliklerini belirlediklerini belirtti. Konuyla ilgili masumiyetini ispatlamak için belgeleri yetkililere sundu. Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey ABD Kongre Cumhuriyetçileri tarafından ifade vermeye çağrıldı.


Siber saldırının etkisi

Twitter gibi dev bir platforma saldırı düzenlenmesi kullanıcıları tedirgin etti. Kullanıcılar ne ölçüde güvenilir ve dayanıklı olduğunu merak ediyorlar. Twitter hisselerinin değeri ise yüzde 4’ten fazla düştü. Twitter’ın itibarı darbe aldı. Twitter daha öncede siber saldırıya maruz kalmıştı lakin bu saldırı şimdiye kadar gerçekleşen en ağır saldırı oldu.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!