ykleniyor

TikTok'a ABD'den Ambargo!

TikTok hakkında

TikTok video oluşturma, paylaşma ve canlı yayın imkanı sağlayan bir sosyal medya uygulamasıdır.

2016 yılında ByteDance şirketi tarafından piyasaya sürülmüştür. Kısa sürede hızla büyüyüp en çok kullanılan sosyal medya ağları arasında yerini almıştır.

Musical.ly tarafından geliştirildi ve özellikle çocukların ve gençlerin ilgisini gördü.

Dünya genelinde 800 milyon aktif kullanıcıya ulaştı.Uygulama kullanıcıya müzikal, dans, komedi, oyunculuk, dudak senkronizasyonu ve diğer türlerde  kısa videolar üretmesine olanak sağlıyor.

Türkiye uygulamayı en çok kullanan ülkeler sıralamasında 28,4 milyon indirme ile  üçüncü oldu. Birinci sırada 119,3 milyon indirme ile Hindistan ve ikinci sırada 39,6 milyon indirme ile ABD yer alıyor.

Büyük yatırımcıların ilgisini gören bu uygulamanın hisseleri Çinli internet teknoloji şirketi ByteDance tarafından satılığa çıkarıldı.ByteDance TikTok, Musical.ly, Toutiao, Buzzvideo ve Vigo Video uygulamalarının sahibidir.


Uygulamanın yasaklanması

ABD hükumetinin TikTok dahil olmak üzere Çin oluşumlu sosyal medya uygulamalarını yasaklamayı planladığı öne sürüldü. 

 ABD Dışişleri bakanı Mike Pompeo TikTok’un kullanıcılarının kişisel bilgilerini  Çin yönetimine bildirdiğini iddia etti.

ABD’li uzmanlar uygulamanın ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğunu bildirdi.ABD  Senatörlerinden Chuck Schumer’in gönderdiği mektup sonrasında yasak geçerli oldu.

Başta Huawei olmak üzere Çin ile ciddi bir ticari savaş içinde olan ABD. Çinli şirket olan TikTok’u her türlü yasaklamak için büyük bir çaba sarf ediyor.

ABD merkezli internet alışveriş devi Amazon'un çalışanlarından TikTok uygulamasını telefonlarından silmelerini istediği belirtildi.

Amazon tarafından çalışanlarına gönderilen e-postada, çalışanların şirket e-postalarına erişimi için telefonlarında TikTok bulundurmamaları gerektiği duyuruldu.

E-mail'de, "Güvenlik nedeniyle, Amazon e-postasına erişim sağlanan telefonlarda TikTok kullanılmasına artık izin verilmeyecektir. Eğer e-postanıza erişim sağlamak istiyorsanız, TikTok'u silmelisiniz." ifadesine yer verildi. 

TikTok bu iddialara tepki göstererek "Kullanıcılarımıza güvenli bir uygulama deneyimi sunmaktan daha önemli bir önceliğimiz yok. Çin hükumetine hiçbir zaman veri sağlamadık, istendiğinde de bunu yapmayız" şeklinde karşılık verdi.


Potansiyel alıcılar

ABD’li yatırımcılar Sequoia Capital ile General Atlantic çoğunluk hissesini satın almayı değerlendiriyor.

Sequoia Capital 1972 yılında Don Valentine tarafından ABD’de kurulmuş bir yatırım şirketidir.

Sequoia Capital Cisco Systems, Oracle, Apple, Youtube, Nvidia ve Google gibi şirketlere yatırım yapmış bir şirkettir.

General Atlantic küresel büyüme şirketlerine sermaye ve stratejik destek sağlayan bir Amerikan  büyüme sermaye şirketidir.

1980 yılında hayırsever ve Duty Free alışveriş Ltd. kurucularından Charles Francis Feeney tarafından kurulmuştur.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!