ykleniyor

Raporlama ve Analatik

Bir web sitesine sahip olduğunuzda bir süre sitenizin yoğun bir trafiğe sahip olmasını ister ve bunun için çeşitli yöntemler denersiniz. Sitenizin çok kişi tarafından ziyaret ediliyor olması hatta yurtdışından dünyanın çeşitli bölgelerinden tıklanıyor olması size gurur verecektir. Siteniz ile ilgili bütün gelişmeleri takip etmek ve istatistiklerine erişmek için bir raporlama ve analitik programına ihtiyacınız olacaktır. Bu program ile web siteniz ile ilgili tüm gelişmeleri zahmetsiz bir şekilde takip edebilir ve bu sonuçlara göre bir yol izleyebilirsiniz.

Raporlama ve Analitik Kullanımının Sağladığı İmkânlar

  • Web sitenizi ziyaret eden kişiler sitenize gelirken hangi kaynaktan faydalanıyor öğrenebilirsiniz.

  • Sitenize gelen kişiler hangi anahtar kelimeler ile size ulaşıyor öğrenebilirsiniz.

  • Sitenizde en çok ne ile ilgilendiklerini, hangi sayfayı daha çok ziyaret ettiklerini öğrenebilirsiniz.

  • Sitenize gelenlerin daha çok hangi ülke ya da bölgeden hangi şehirden geldiklerini gözlemleyebilirsiniz.

  • Sitenizi tekrar ziyaret ediyorlar mı ne sıklıkta geliyorlar görebilirsiniz.

Raporlama ve Analiz Hizmetini Nasıl alabilirim?

Bu imkânlardan faydalanmak için öncelikle raporlama ve analiz imkânı tanıyan bir program kullanmak üzere karar vermeniz gerekir. Bu konuda hizmet veren birçok program vardır. Ancak bunlardan en kullanışlı ve kolay kullanılır olanını tercih etmeniz gerekmektedir. Bunlara Google Analiytics ve Yandex Metrica örnek verilebilir. Bu programlar ile analiz ve rapor elde etme ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca aralarından seçim yapma özgürlüğüne de sahipsiniz.

Google Analystic kullanmayı tercih ettiğinizi varsayalım.

Öncelikle Google Analystic ücretsiz kullanım imkânı sunan bir uygulamadır. Adwords hesabı gerektirmemesinin nedeni de ücretsiz olmasıdır. Ancak web siteniz aylık 5 milyon ziyaretçi kitlesine ulaştıktan sonra ücretsiz yararlanamazsınız.

Kullanmaya Nasıl Başlarım?

Google Analystic kullanmaya başlamanız için ilk olarak bir gmail hesabına sahip olmanız gerekmektedir.Daha sonra http://www.google.com/intl/tr_ALL/analytics/ linkine tıklayarak hesap oluşturun seçeneğine tıklayın. Hesap oluşturmak için yapmanız gereken tek şey gmail adresiniz ve şifrenizi girmektir. Karşınıza “Sitenizin trafiğini 3 adımda analiz etmeye başlayın” yazısı çıkacaktır.

İlk adım: Google Analytics sistemine kayıt olmak yani hangi site için Google Analytics’e kayıt olduğunuz ile ilgili gerekli bilgileri girmenizdir.

İkinci adım: Sitenize İzleme kodu ekleme. Kayıt olduktan sonra size bir izleme kodu verilecektir. Bu kodu sitenizin bütün sayfalarına ekleyeceksiniz. Bu işlem analytics'in sitenizi izlemesine olanak tanıyacaktır.

Üçüncü adım: Yalnızca birkaç saat geçtikten sonra sitenizdeki tüm gelişmeleri Google Analytics üzerinden izleyebileceksiniz.

Bu 3 adımı gerçekleştirmek için sayfanın sağ üst bölümündeki “Kaydolun” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bu sistem size Analytics sistemini Mülk olarak örneklendiriyor. Mülkünüzü oluşturmanız için adım adım gerekli bilgileri girmeniz gerekiyor. Bu bilgileri girdikten sonra “İzleme Kimliği edinin” seçeneğine tıklayarak izleme kodunu alıyorsunuz. Aldığınız bu kodu sitenizin tüm sayfalarına ekliyorsunuz. Artık tüm işlemlerinizi yalnızca birkaç saat sonra izleyebiliyorsunuz.

Yandex Metrica kullandığınızı varsayalım.

Yandex Metrica da Google Analytics gibi hizmetler vermektedir. Piyasaya daha sonradan giriş yapmasına rağmen Google ile kafa kafaya bir rekabet içindelerdir. Yandex Metrica’nın kullanım açısından çok daha rahat olduğunu düşünenlerde var. Bu duruma inceleyerek sizin karar vermeniz gerekmektedir. Yandex Metrica’nın da Google Analytics gibi özellikleri vardır. Vurguladığı özellikler arasında

  • Ziyaretçi bilgilerinin filtrelenebilir olması

  • İstatistiklerin sayfalar arası geçişlere göre özelleştirilebilir olması

  • Eğer site grubunuz varsa ortak bir şekilde istatistik görüntüsü alabilmenize olanak tanıyan sayaç etiketleri

  • İstediğiniz şekilde raporlandırma yapabilme

Yandex Metrica kullanmak için de ilk olarak https://passport.yandex.com.tr/auth?retpath=https%3A%2F%2Fmetrica.yandex.com.tr%2Flist linkini tıklayarak giriş yapmanız yani bir Yandex hesabına sahip olmanız gerekmektedir.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!