ykleniyor

Facebook Boykotu

Facebook hakkında

Facebook 2006 yılında Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan sosyal medya ağıdır. Zuckerberg’in amacı Harvard öğrencilerinin birbirlerine ulaşmasını sağlamaktı. Daha sonra Amerika Birleşik Devletlerindeki tüm okulların erişimini sağladı. Facebook’a kurulmuş ilk sosyal medya ağı demek mümkün. 2020 yılında Facebook 2,7 milyar insan tarafından kullanılıyor. Siteye kayıt olmak için bir mail hesabı ve 13 yaş üstü olmak şart. Her ne kadar gençler instagram uygulamasına yönelse de facebook her dakika 400 yeni kullanıcı elde ediyor. Kurulan ilk sosyal ağ olduğundan insanlar için ayrı bir önem taşıyor. Facebook profili gizlenebilir veya herkese açık bir profil olarak kalabilir.

Facebook 100% ücretsizdir ve gelirini afişlerden, logo reklamlarından ve sponsorlarından elde etmektedir. Verilere göre Zuckerberg’in günlük Facebook’tan ettiği gelir 40 milyon dolar yani 273 milyon TL.


Facebook zor bir dönemden geçiyor

25 Mayısta Afro-Amerikalı George Floyd’un ‘’beyaz’’ polisler tarafından sebepsiz yere sokak ortasında öldürülmesi üzerine sadece Amerika değil tüm dünya ayaklandı. Halk sokağa döküldü ve yağmalamaya başladı. Eylemlere Amerikalı ünlü şarkıcılar ve sporcular da katıldı. George Floyd olayı hala gündemde ve hala ses getirmekte. Bu eylemlerde Black Lives Matters ‘’Siyahların hayatları önemlidir’’ sloganı ortaya çıktı ve sosyal medyada yayıldı.

George Floyd’un öldürülmesinden 4 gün sonra ABD Cumhurbaşkanı Donald Trump Facebook üzerinden ‘’ Yağma başlarsa ateş açarız” paylaşımını yaptı. Tepkiler çığ gibi çoğaldı. Bu paylaşım Twitter tarafından ‘’şiddetli içerik’’ diye sınırlandırılırken aynı hassasiyet Facebook tarafından da beklendi. Lakin beklentilerin aksine Zuckerberg "Başkan Trump’ın paylaşımı Facebook kurallarını ihlal etmiyor" diye bir açıklama yaptı. Bu açıklamanın ardından insan hakları örgütü Facebook’a reklam veren şirketlere çağrıda bulundu ve temmuz ayı boyunca Facebook’a reklam vermemelerini istedi.

Bu boykotun adı Stop Hate For Profit oldu.


Facebook’tan reklamlarını çeken büyük şirketler

Starbucks tüm sosyal mecralardaki reklamlarını durdurdu.

Microsoft Facebook ve Instagrama reklam vermeyecek.

Unilever Facebook, Instagram ve Twitter’a yıl sonuna kadar reklam vermeyeceğini duyurdu

Coca-Cola tüm sosyal mecralardaki reklamlarını durdurdu.

Colorox yıl sonuna kadar Facebook’a reklam vermeyecek.

Conagra Facebook ve Instagrama yıl boyunca reklam vermeyecek.

Ford 30 gün boyunca sosyal mecralarda reklam vermeyecek.

Honda Temmuz ayı boyunca Facebook ve Instagrama reklam vermeyecek.

Hershey temmuz ayı boyunca Facebook’a reklam vermeyecek.

PepsiCo bir ay boyunca Facebook’a reklam vermeyecek.

Adidas temmuz ayı boyunca Facebook ve Instagramda reklam vermeyecek.

Puma bir ay boyunca Facebook ve Instagramda reklam vermeyecek.


Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!